Pilvo raumenų diastazė
Gana dažna problema, su kuria susiduria moterys po gimdymo, yra pūpsantis arba net nukaręs pilvas. Tai yra ne tik dėl per didelės riebalų kiekio sankaupos ant pilvo zonos, tačiau ir galimo tiesiųjų raumenų atsiskyrimo arba kitaip – diastazės. Kai kurios moterys bando kovoti su šia problema pasitelkdamos sportą bei subalansuotą mitybą, visgi, padės tik operacija, kadangi prasiskyrusių raumenų sutvarkymas tik fiziniu aktyvumu – neveiksmingas.
Kas yra pilvo raumenų diastazė?
Pilvo raumenų diastaze yra vadinamas pilvo zonos raumenų išsiskyrimas nėštumo metu. Taip suardomas pilvo sienelės vientisumas. Kairės bei dešinės pusių pilvo raumenys atsiskiria viduryje, tiek balta linija. Deja, ši būklė pasitaiko net 30–70 % nėščiųjų.
Diastazės atsiradimo priežastys
Nors dažniausiai ši liga yra siejama su nėščiosiomis, kuomet rizika padidėja trečiojo trimestro metu vaisiui intensyviai augant, tačiau išties – ji gali nutikti net ir labai stipriai čiaudint, kosant arba nešant labai didelius bei sunkius krovinius.
Dažniausiai šios problemos atsiradimą iššaukia:
- Kuomet moteris laukiasi daugiau nei vieno kūdikio: dvynukai, trynukai…
- Jeigu vaisius – didelis, o nėščioji, pavyzdžiui, smulki.
- Su šia problema dažniau gali susidurti moterys, kurios nėštumo metu aktyviai dirba fizinį darbą, nešioja didelius svorius.
- Tuomet, kai moters pilvo raumenys yra silpni.
- Moteris gimdo nuo ankstesnio gimdymo nepraėjus metams.
- Didesnė rizika toms moterims, kurios patyrė cezario operaciją.
Nors diastazė dažniausiai siejama su estetika, tačiau ji – ir žmogaus sveikatos problema, tad laiku ir kuo greičiau, pagal galimybes, imtis gydymo – labai svarbu.
Diastazės efektas kūnui
Taip, ši problema pirmiausia yra estetinė ir daugeliui moterų – net psichologinė. Jos pradeda gėdytis savo kūno, dažniau rengiasi laisvus drabužius, dėl to gali sumažėti lytinis aktyvumas, kadangi moteris jaučiasi nepatraukliai. Visgi, ilgainiui ši problema gali iššaukti ir kitus negalavimus, kurie veikia moters gyvenimo kokybę. Tai yra:
- Šlapimo nelaikymas.
- Suprastėjęs lytinis gyvenimas.
- Atsiranda išvaržos.
- Kankina silpnas dubens dugnas.
- Gali kankinti nuolatinis vidurių užkietėjimas.
- Netaisyklingas laikysena.
- Apatinės nugaros zonos skausmas.
- Psichologinės problemos.
Kuo greičiau bus imamasi priemonių kovoje su šia problema – tuo greičiau ir moteris vėl galės pasitikėti savo kūnu bei išvengti šalutinių poveikių.
Diastazės gydymas
Jeigu norite sumažinti šios problemos atsiradimą – nėštumo metu siūloma dėvėti korsetus, taip pat, su gydytojo rekomendacija – sportuoti (pagal galimybes, saugiai).
Visgi, jeigu problema jau yra – reikia rimtis priemonių kovoje su ja. Ir bene vienintelis būdas yra operacija. Kartu su chirurgais būtinai reikia į gijimo procesą įtraukti ir kineziterapeutus, kurie paspartins raumenų atsistatymą.
Gydymo metodai kinta priklausomai nuo šios problemos laipsnio. Pirmiausia siūloma išbandyti korseto dėvėjimą. Jo paskirtis yra suveržti pilvą. Nuo trečiojo nėštumo trimestro iki 6 savaites po gimdymo – korseto dėvėti negalima. Dėl jo nešiojimo reikia tartis su kineziterapeutu bei prižiūrinčiu akušeriu-ginekologu.
Pasikartosime, kad tiek nėštumo metu, tiek po jo (kai jau praeina saugus laiko tarpas) – svarbu tapti fiziškai aktyvesne. Tai padės ne tik geriau jaustis, tačiau ir sustiprinti pilvo zoną. Žinoma, reikia tinkamai atlikti konkrečius pratimus. Per nėštumą ir po jo dėl sporto reikia tartis su specialistais, kurie žino Jūsų būklę.
Galiausiai, dažniausiai pasikliaujama chirurginiu gydymo metodu. Dažniausiai rekomenduojama toms moterims, kurios ateityje jau nebeplanuoja gimdyti. Kuo anksčiau bus atliekama operacija ir bus pradėtas gydymas – tuo rezultatai bus geresni ir greitesni.
Operacija ir gyvenimas po operacijos
Jeigu įtariate, kad jums gali būti diastazė – pirmiausia siūlome apsilankyti pas chirurgą, kuris įvertins situaciją. Patvirtinus, kad operacija rekomenduojama – turite žinoti, jog:
Operacijos metu labai atsakingai parenkamos pjūvio vietos, tad beveik nelieka randų. Operacijos metu ne tik sukabinami pilvo raumenys, tačiau taip pat, pagal paciento poreikius, gali būti pašalinamas ir perteklinis odos sluoksnis. Nereikalingas joks specifinis pasiruošimas operacijai. Po operacijos reikia dėvėti specialią kompresinę aprangą, kuri padeda gyti greičiau. Po kelių savaičių reikia apsilankyti pas chirurgą patikrai ir siūlų ištraukimui. Į darbą galima grįžti jau po poros savaičių.
Klinikoje teks praleisti vos porą dienų.
Viskas – greita, paprasta, o rezultatas – pranokstantis poreikius ir tinkamai prisižiūrint – visam gyvenimui leis džiaugtis grakščia talija.
Diastazės: dažniausiai užduodami klausimai
Dėl smulkmenų – tarkitės su chirurgu, kadangi jis nuramins bei padės tinkamai pasiruošti. Dažniausiai mūsų pacientų užduodami klausimai yra:
Ar operaciją verta daryti, jeigu ateityje planuojama vėl pastoti?
Ši operacija tikrai netrukdo ateities pastojimui arba gimdymui. Tačiau kadangi kyla rizika dėl pakartotinio raumenų prasiskyrimo – geriausia ją atlikti jau susiplanavus daugiau nebegimdyti.
Kiek laiko praėjus po gimdymo galima operacija?
Dažniausiai siūloma palaukti šešis mėnesius po gimdymo, kadangi tai padeda įvertinti realią pilvo raumenų padėtį.
Kiek kainuoja operacija?
Kaina kinta priklausomai nuo Jūsų situacijos. Ji tiksliai nurodoma po pirmos konsultacijos.
Kokio amžiaus moterims operacija galima?
Priklausomai nuo sveikatos būklės – operacija galima bet kokio amžiaus moterims.
Ar operacija galima vyrams?
Vyrai dažniausiai su šia problema susiduria dėl per didelių svorių kilnojimo. Taip, jiems ši operacija taip pat padėtų „susitvarkyti“ pilvo zoną.